Jag sov dåligt inatt och hade jobbiga drömmar. När jag vaknade första gången var jag genomsvettig, somnade om och fortsatte drömma. Jag vaknade sent på fm och då ville inte min kropp röra sig. Jag låg med mobilen i handen men kunde inte röra fingrarna för att ringa Madde som var nere med barnen, jag kunde heller inte ropa på dem. Så jag låg som förstenad i sängen i någon timma innan Gustav kom upp och kunde hämta Madde. Jag hade omt i varenda muskel i kroppen, var sten och kände mig mörbultad. Snälla Madde fixade ett varmt bad med tända ljus och barnen skrubbade mig på helakroppen 🙂
Nu känner jag mig ok, men trött och besviken på att jag inte kan få sova utan att drömma en massa.
Just nu är det så många olika känslor i min kropp, jag längtar efter kärlek och ömhet. Jag saknar Joakim men har insett att han inte kommer tillbaka och det får jag leva med.
Det finns en person som mitt hjärta klappar lite extra för, tyvärr är det inte samma åt andra hållet. Som vänner ja, men inget mer. Jag försöker hålla mig ifrån att kontakta denna personen då jag bara blir arg och besviken på mig själv för att jag får de känslorna jag får. Jag skulle gärna vilja vara bara vän då vi har mycket att prata om och denna person får mig att må bra. Vi är väldigt lika i mycket och barnen är förtjusta i him.
Kanske är känslorna för honom starkare bara för att jag levd utan närhet och kärlek så länge. Men det gör inte mitt liv lättare. Börjar jag tänka på detta blir jag deprimerad direkt då det känns som vi skulle vara perfekt för varandra.
Ne nu får jag sluta annars kommer jag gå ner mig helt. Ska kolla till maten jag förbereder inför morgondagen.
2 kommentarer so far
Lämna en kommentar
Usch vad otäckt när inte kroppen lyder, men förmodligen säger den dig något…
Hoppas du får sova i natt…
Mvh Mia
Kommentar av Mia 30/12/2008 @ 20:53Gott Nytt År kära vän!
Kommentar av Bibbi 31/12/2008 @ 9:24Bibbi